OGŁOSZENIE
o naborze w dniach od 14 października 2021 r. do 22 października 2021 r.
Wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego
o naborze w dniach od 14 października 2021 r. do 22 października 2021 r.
Wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Wysokość środków z rezerwy KFS jakimi dysponuje Urząd wynosi 70 000,00 zł
Pracodawca planujący skorzystać ze środków z REZERWY KFS musi:
- Złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności w terminie ogłoszonego naboru.
- Działać w obszarze co najmniej jednego z priorytetów określonych przez Radę Rynku Pracy.
PRIORYTET a) – wsparcie kształcenia skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców
1. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Proszę jednocześnie pamiętać, że szkolenia dla cudzoziemców mogą być finansowane również w ramach innych priorytetów, o ile spełniają oni kryteria w nich określone;
2. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- ułatwienie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców jednak należy pamiętać, że powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb.
3. Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem i ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
PRIORYTET b) – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
- Przedsiębiorstwa społeczne
- Spółdzielnie socjalne
- Zakłady aktywności zawodowej
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy Przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
PRIORYTET c) - wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej
- Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie
i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
- Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).
PRIORYTET d) - wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS lub WTZ.
PRIORYTET e) - wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności.
PRIORYTET f) - wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób dorosłych w nabywaniu kompetencji cyfrowych
W ramach niniejszego priorytetu powinny być dofinansowywane formy kształcenia ustawicznego, które pomogą zniwelować lub zapobiec powstawaniu luk czy braków w kompetencjach cyfrowych pracowników i pracodawców.
Pracodawca, zainteresowany uzyskaniem środków na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców składa wniosek o przyznanie środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego wraz z wymaganymi załącznikami w:
- w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie - pokój 111, w godzinach od 7 : 00 do 15 : 00 w terminie naboru wniosków lub
- drogą pocztową na adres Powiatowy Urząd Pracy, ul. Mickiewicza 2, 16-300 Augustów,
Druk wniosku złożony w formie elektronicznej musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
Wnioski złożone poza ww. terminem i godziną naboru nie będą rozpatrywane.
Rozpatrzeniu podlegają wyłącznie wnioski złożone na druku urzędowym PUP oraz zawierające wszystkie wskazane w nim załączniki.
Wypłata środków REZERWY KFS musi nastąpić do 15.12.2021 r.
Umowy zawiera się tylko na działania na rzecz kształcenia ustawicznego, które się jeszcze nie rozpoczęły.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Wniosek można pobrać w siedzibie Urzędu w pokoju nr 5 (na parterze) oraz na stronie internetowej z zakładki: Dla pracodawców i przedsiębiorców/ Dokumenty do pobrania/ Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Szczegółowe informacje udzielane są telefonicznie: 87 644 49 15
WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW
Starosta może przyznać środki z KFS na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy:
- w wysokości 80 %⃰ tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.